ورزقان نیوز

اخبار ورزقان و اخبار منطقه قره داغ، مطالب اجتماعی و ادبی...

توقف عملیات اکتشاف از معدن 3 تنی طلای کلیبر

 

وی در ادامه با بیان اینکه مدیریت زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی شمال غرب کشور در سال 1362 تاسیس شد، افزود: محدوده فعالیت سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی مرکز تبریز، شمال غرب کشور شامل استان‌های آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی، کردستان، اردبیل و بخشی از استان زنجان است.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی شمالغرب کشور افزود: این مجموعه با بیش از 26 گروه تخصصی فعال در قالب دو معاونت تخصصی زمین‌شناسی و اکتشاف همچنین پنج مدیریت تخصصی شامل مدیریت ژئومتیکس، امور آزمایشگاه‌ها، نظارت و ارزیابی، زمین‌شناسی پزشکی، برنامه‌ریزی، اطلاعات و چند گروه تخصصی دیگر و نیز مدیریت پایگاه ملی داده‌های علوم‌ زمین به فعالیت‌های علمی پژوهشی و کاربردی مشغول است.

به گفته نیرومند در موزه این سازمان بیش از 400 نمونه از انواع سنگ‌ها، یک‌هزار و 500 نمونه فسیل، بیش از یک‌هزار و 400 نمونه کانی از ایران و سایر کشورهای جهان و 65 نمونه ابزار و وسایل معدنکاری باستانی وجود دارد که به تامین نیازهای آموزشی مدارس و دانشگاه‌ها و مراکز علمی پژوهشی و محققان علوم ‌زمین کمک بزرگی می‌کند.

وی با بیام اینکه آذربایجان‌شرقی نسبت به برخی استان‌های دارای ظرفیت آهن از جمله یزد و کرمان در رتبه پایین‌تری قرار دارد، افزود: طی سال‌های اخیر ذخایر مناسبی از آهن در مناطق استامال و کمتال واقع در شهرستان ورزقان شناسایی شده است.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی شمالغرب کشور با اشاره به ذخایر پرلیت شهرستان میانه که در صنایع ساختمانی، کشاورزی و صنعتی کاربرد دارد، تصریح کرد: وجود آتشفشان سهند در آذربایجان‌شرقی باعث تشکیل لایه‌های فراوانی از کانی پوکه معدنی در سطح استان به ‌خصوص اطراف دامنه کوه‌های سهند شده است.

نیرومند با بیان اینکه محدوده آهن آستامال در قالب برنامه پی‌جویی ظرفیت‌های معدنی آذربایجان‌شرقی در سال 88 به همت سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور شناسایی شد، خاطرنشان کرد: پس از ثبت محدوده مطالعات پی‌جویی و اجرای عملیات نقشه‌برداری و ژئوفیزیکی، نمونه‌برداری‌های سنگ‌شناسی معدنی و آنالیز، تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی و معدنی در دستور کار مدیریت زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی شمالغرب کشور قرار گرفت.

وی،درباره پروژه‌های انجام شده از سوی گروه اکتشاف مدیریت زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی شمالغرب کشور خاطرنشان کرد: شناساسی اولیه مس سونگون اجرای طرح متامورف‌های شمالغرب کشور در مناطق سراب، سلماس، لاهرود، شناساسی و اکتشاف دیاتومیت منطقه ممقان، نفلین سینیت کلیبر، آلونیت شمال غرب کشور، پرلیت در استان آذربایجان‌شرقی، سنگ آهک مورد نیاز کارخانه‌های سیمان صوفیان و آهک هیدراته آذرشهر و همچنین اکتشاف و شناساسی اولیه مس مسجد داغی، طلای نبی‌جان، طلای شرف‌آباد، آلچه‌قشلاق، طلای آندریان، طلای انیق – قره چیلر، اکتشاف مس‌های رسوبی شمال تبریز، آهن کوه‌بابا، آهن آستمال، اکتشاف و مطالعه نفلین‌سینیت، شناسایی طلای شرق پیرانشهر، طلای زیلیک و اکتشافات ژئوشیمی و کانی سنگین BLEG در شمال باختری کشور و اکتشافات در زون ارسباران و پلی‌متال زون خوی ـ اشنویه بخشی از دستاوردهای اکتشافی این مجموعه است.

بیسترین ساخت و ساز بر روی خطرناک ترین گسل ایران در تبریز

نیرومند با بیان اینکه گسل تبریز به دلیل بیشترین ساخت و ساز و تراکم جمعیت بر روی آن خطرناک‌ترین گسل ایران است، گفت: این گسل حتی از گسل شمال تهران و گسل‌های البرز، زاگرس و سایر گسل‌های ایران خطرناک‌تر بوده و در صورت رخ دادن زلزله در تبریز، شهر با تکان مواجه می‌شود ولی شمال و شرق این کلانشهر که بر روی گسل واقع شده است، دچار زمین لغزش شده گسیختگی به وجود می‌آید.

وی با اشاره به اینکه گسل شمال تبریز فعال است و وقوع زمین لرزه‌های بزرگ در آینده نامعلوم واقعیت انکار ناپذیر است، افزود: در زمان گسیختگی زمین هیچ بنای انسان‌ساز مقاومت نداشته و تخریب می‌شود ضمن اینکه روستاهای ترب، خواجه مرجان و گروس بخش‌هایی از اطراف تبریز نیز بر روی گسل قرار دارند.

65 نوع ماده معدنی موجود در کشور وجود دارد که بیش از 52 نوع ماده معدنی در آذربایجان‌شرقی به اثبات رسیده است.

ذخایر گسترده ‌مس، آهن، طلا، منگنز، پوکه معدنی، پرلیت، نفلین‌سیلنت، عقیق، تراورتن، آهک، شیل، گچ، نمک آبی، لاشه و مالون، کائولن، خاک صنعتی، فلدسپات، سیلیس، سنگ‌نسوز، ذغال‌سنگ و پیت برخی از این ذخایر هستند.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیستم فروردین ۱۳۹۱ساعت 20:5  توسط ورزقان نیوز  |